Blog

Jak na efektivní úklid svépomocí?

5 září

Všichni toužíme po čistém a uklizeném domově, ale jak toho dosáhnout efektivně a s minimálním stresem? Následující tipy naší úklidové firmy vám přinesou jasno a usnadní úklid domácnosti.

Průvodce efektivním úklidem domácnosti

  • Plánování je klíčové: Vytvořte si týdenní plán úklidu. Rozdělte si úkoly do menších částí, abyste nemuseli věnovat úklidu celé odpoledne, nebo dokonce celý víkend. Tak před Vámi nebude stát jeden časově náročný úkol, ale jen jeho část, do které se Vám bude chtít pustit o mnoho jednodušeji.
  • Správné vybavení: Pořiďte si kvalitní úklidové náčiní i prostředky. Ať už se jedná o vysavač, set mopu s kbelíkem, hadry, nebo úklidové prostředky, zainvestujte a pořiďte si tyto věci kvalitní a spolehlivé. Jen tak se nebudete při úklidu zbytečně trápit a s kvalitním vybavením tak bude úklid mnohem jednodušší. Správné vybavení znamená efektivní úklid.
  • Top-down princip: Začněte úklid shora dolů. To znamená, začněte například utíráním prachu na horních poličkách nebo skříních a postupujte směrem k podlaze. Stejně tak, pokud po vytření vyléváte vodu do WC mísy, nechte čištění WC mísy a jejího okolí na konec, resp. až po vytření.
  • Minimalizujte hromadění věcí: Pokud něco nepotřebujete, neshromažďujte to. Minimalizujte nepořádek tak, že věci, které nepoužíváte, buď zlikvidujete nebo darujete. Za zvážení stojí rovněž omezení vystavování různých drobností například v poličkách nebo na komodách. Úklid bez těchto věcí, resp. bez potřeby s nimi při úklid manipulovat a očišťovat je navíc samotné, bude o mnoho jednodušší a rychlejší.
  • Rutina denního úklidu: Pravidelný, krátký úklid například každý den udržuje domov stabilně v pořádku. Nejde o velké věci, ale o drobnosti, které zabrání celkovému hromadění nepořádku a rozhodnete-li se následně pro generální úklid většího rozsahu, předchozí průběžné udržování základního pořádku Vám úklid opět velmi zjednoduší.
  • Zapojte celou rodinu: Úklid nemusí být jen na jednom člověku. Zapojte celou rodinu, aby se úkoly rozdělily a každý měl svůj podíl na udržování domova v pořádku. Je to fér a navíc u toho bývá často i legrace. ;) S plánováním Vám pak pomůže jednoduchý přehled úkolů na určitý časový úsek s jasným rozdělením úkonů pro každého člena domácnosti. Tento přehled se navíc může průběžně posouvat, aby žádný člen nevykonával dokola stále stejnou činnost, nebo jen takovou činnost, kterou vykonává méně raději, než jinou.
  • Odměna za úklid: Po dokončení úklidu si udělejte radost. Ať už něčím dobrým k jídlu, chvílí odpočinku s oblíbenou knihou, nebo koupí nějaké drobnosti, která Vám udělá radost. Ale pozor na výše zmíněné hromadění! ;) Velkou odměnou Vám pak jistě bude čas strávený s rodinou v uklizeném, pěkném a harmonickém prostředí.

S těmito jednoduchými tipy bude úklid domácnosti mnohem snazší a snadněji integrovatelný do vašeho každodenního života. Udržujte domov v pořádku průběžně a užívejte si pohodový a harmonický život! 🏡✨

Pokud by Vás větší domácí úklid ani tak nebavil, nebo se Vám do něj někdy zkrátka nechtělo, můžete bez obav využít našich profesionálních úklidových služeb, které poskytujeme za rozumné ceny.